Початок 2020 року для ІТ індустрії сам по собі був відносно спокійним та не віщував ніяких різких змін. Але поширення вірусу внесло свої корективи, які тепер всім нам необхідно брати до уваги. Компанії змінюють моделі роботи, ринок перебуває у підвішеному стані не знаючи чого очікувати від пандемії, а тим більш — що буде потім. 

Сьогодні ми хотіли б розібратись якими будуть тренди для ІТ індустрії у цьому році. Також давайте оцінимо як пройшов минулий рік та що ми маємо на сьогодні.

  • За результатами 2019 року темпи зростання українського ІТ склали рекордні 30%
  • Україна займає 20 позицію в ТОП 20 країн AT Kearney Services
  • Кількість вітчизняних IT-компаній у списку Global Outsourcing 100 от IAOP збільшується чи не щодня
  • Наші стартапи та ІT-проекти присутні майже в усіх світових галузевих рейтингах Software 500, та інших

Чи збереже Україна ці позиції у 2020 році?

Давайте подивимось.

№1. Пандемія та орієнтація на ремоут

Спалах COVID-19 позначився не лише на здоров’ї, але й на економіці всього світу. Світові та українські компанії масово переводять своїх співробітників на віддалений режим роботи.

Якщо на початку спалаху вірусу компанії дуже обережно розглядали можливість віддаленої роботи для своїх команд, то тепер навіть співбесіди проводять тільки по відеозв’язку, а заклик “Stay Home” став синонімом “Work from Home”.

На фоні карантинних заходів в онлайн переносять велику кількість офлайн заходів, таких як Adobe Summit, конференції розробників Google I/O, Facebook F8 і т.д.

З огляду на те, що переважна кількість українських команд працює на аутсорс, у зв’язці “компанія-клієнт” навряд чи щось зміниться, але всередині команд зміни стануть значними.

Цей новий досвід точно стане поштовхом для розширення кола віддалених спеціалістів, прокачки комунікації та бізнес-процесів всередині компаній. Схоже, що навіть коли епідемія піде на спад, її наслідки залишаться з нами на невизначений час, тому ремоут буде головним трендом цього року.

Пандемія спонтанно підштовхнула світ до гігантського експерименту, результати якого пізніше можна буде тверезо оцінити та зробити нові цікаві висновки.

№2. Зростання попиту на якісне навчання спеціалістів

Ситуація в профільній освіті в Україні завжди була досить складною. Нерелевантні стандарти, застаріле обладнання, постійний brain drain ніяк не сприяють підготовці якісних кадрів.

Розуміючи це, багато компаній допомагають готувати класних спеціалістів за межами державних установ — створюють навчальні програми та курси спільно з університетами, організовують стажування для студентів та залучають до цього міжнародних партнерів. 

Нові хаби та інкубатори запускаються у досить великій кількості — за останні 5 років за сприяння Львівського IT кластера з’явилося одразу 12 нових навчальних програм у провідних університетах міста.

Звісно, що зараз, в першу чергу, доцільно говорити про онлайн складову, але це буде те саме навчання, хоч і трішки в іншому форматі. 

Запити ринку праці постійно змінюються і нові освітні програми будуть з’являтися і надалі.

№3. Попит на IT спеціалістів в країні буде зростати

Згідно з очікуваннями, сформованими до спалаху вірусу, цього року експортна частина IT-галузі має збільшитись майже вдвічі, а відрахування з неї в бюджет мають досягти позначки у 27,2 млрд грн. Збільшуватиметься і кількість компаній, що надають послуги у сфері IT. Наразі їх в Україні налічується вже більш ніж 4,000. 

Поява нових IT-компаній неминуче призведе до збільшення потреби у профільних спеціалістах. Сьогодні в Україні їх працює більш ніж 200 тисяч і Україна має деякий резерв талановитих кадрів, які не тільки допомагають внутрішньому розвитку галузі, але й привертають увагу іноземних компаній. 

Українськими розробниками активно цікавляться закордонні проекти. За даними рекрутингових агенцій, кількість іноземних компаній, що розміщують вакансії в Україні збільшується щодня, що дозволяє припускати, що у 2020 році працевлаштування в IT галузі зросте. Також нові технології призводять до того, що росте попит на вузькопрофільних спеціалістів.

Розвиток галузі визначає гостру потребу в досвідчених фахівцях із достатнім багажем знань. 

№4. Подальше просування “на Захід”

Українських розробників цінують за кордоном за відповідальність та якість надання послуг. Девелоперські команди в свою чергу прагнуть залучити до кола своїх замовників якомога більше клієнтів з Європи, США, Канади, або Ізраїлю, адже їх проекти більш масштабні та йдуть зі значно вищим чеком.

Проте, якщо ще декілька років тому наші компанії і спеціалісти були відомі виключно як професійні та відносно недорогі підрядники, то останнім часом тренди дещо змінюються. 

Українські розробники зі своїми власними продуктами все частіше виходять на міжнародну арену. У якості прикладу можна навести усім відомий сервіс Grammarly, компанії Augmented Pixels та Viewdle.

Навіть не дивлячись на ті обставини, які склались у світі сьогодні, Україна має всі шанси перетворитися на світовий стартап-центр.

№5. Зміни у системі оподаткування та наслідки карантину

Наприкінці минулого року активно обговорювалась ідея виділити ФОПів, що працюють за напрямком надання IT послуг, в окрему групу та змінити для них систему оподаткування. Тоді вона не знайшла достатньої підтримки, але питання збільшення податків на 15% досі залишається відкритим.

Незважаючи на те, що на період карантину податкове навантаження для ФОП було дещо зменшено, переорієнтація IT галузі в Україні — як в організаційному, так і фінансовому сенсі все одно відбудеться. 

Для деяких компаній аутсорсинговий бізнес стане взагалі неприбутковим, деякі почнуть переорієнтовуватись більше на продуктовий сегмент та змагатись за великі чеки, щоб мати можливість залишитись на ринку. 

Через кризу бізнесу доведеться переглядати свої бюджети і в першу чергу економія торкнеться рекрутингу, тож HR будуть змушені залучати, мотивувати та утримувати спеціалістів, виходячи з мінімальних фінансових можливостей.

За останній місяць правила гри дещо змінились і крім першочергових та превентивних заходів у системі охорони здоров’я для держави важливо максимально простимулювати та прийняти всі необхідні заходи для захисту економіки, зокрема IT індустрії.

Висновки

Як показують останні події в світі, тенденції можуть змінюватись з блискавичною швидкістю. Цей допис ми почали готувати ще до карантину, тому на момент публікації деякі тренди, які ми планували розглянути, втратили актуальність. Тому матеріал ми переосмислювали у режимі реального часу.

З іншого боку, виклики з якими зараз треба працювати IT індустрії залишаються незмінними і поради які ми планували дати з цього приводу також. Отже, пропонуємо кілька рекомендацій, які допоможуть підготуватись до змін що чекають на IT-індустрію України:

  1. Постійно підвищувати якість послуг. Українські компанії завжди цінувались у всьому світі за швидкий та якісний результат. Якими б не були обставини, на якісні послуги попит буде завжди. 
  2. Освоювати нові технології до того, як вони стануть розповсюдженими і заздалегідь готуватись до змін трендів у програмуванні. Криза гарантовано утворить попит на нові софтверні продукти (наприклад у напрямку healthcare) та хмарні технології. 
  3. Сформувати фінансову подушку. Саме на випадок непередбачуваних ситуацій, таких які створила наразі пандемія, кожна компанія має мати запас фінансових ресурсів на підтримку діяльності своєї команди.
  4. Постійно шукати нові ринки збуту. Епідемія має стати тим самим стимулом для пошуку нових можливостей та ринків для IT компаній. Саме зараз, як ніколи, треба працювати над збільшенням рівня продажів та шукати нових партнерів.

Сподіваємося, що цей допис стане вам у нагоді. Якщо у вас виникли питання, або необхідна допомога з вашим проектом, звертайтесь до нас у TechcarrotHUB — хаб, який об’єднує понад 3,000 кваліфікованих розробників для вирішення широкого спектра бізнес-завдань. Оцініть можливості нашої платформи вже сьогодні щоб продовжити роботу незалежно від будь-яких обставин, навіть пандемії вірусу.

І найголовніше — бережіть себе та своїх близьких!

Команда TechcarrotHUB

Залишити відповідь